Ana Sayfa - Hayatı - Eserleri - Fikirleri- Tüm MakalelerFaaliyetler  - Fotoğraflar - Bağlantılar - Arama

 

Dilde, fikirde, işte birlik !

 

Güncel :

 

Yeni Kitap

İsmail Bey Gaspıralı İçin

İsmail Bey Gaspıralı hakkında hazırlanmış en geniş makaleler derlemesi olan kitap Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Yayınlarından çıktı.  

Kitabın başeditörlüğünü Hakan Kırımlı, editörlüğünü Bülent Tanatar, Dündar Akarca, İbrahim Köremezli yaptılar.

700 sayfalık bu muazzam başvuru kitabı Gaspıralıyı değişik yönleri ile ele alan seçkin bilim adamı , yazar ve araştırmacıların makalelerinden oluşmaktadır. (55 makale)

Birinci baskı : Ekim 2004

ISBN 975-96488-8-1

İsteme Adresi.: Meşrutiyet Cd. No.20/14 Kızılay - Ankara

(312) 419 47 49

İçindekiler:

Bölüm I. : Gaspıralı'nın Hayatı ve Şahsiyeti

Bölüm II. : Gaspıralı'nın Fikriyatı

Bölüm III. : Gaspıralı'nın İlk Yayınları

Bölüm IV. : Tercüman Gazetesi

Bölüm V. : Cedidcilik Hareketi

Bölüm VI. : Gaspıralı ve Maarif

Bölüm VII. :Gaspıralı ve Dil

Bölüm VIII. : Gaspıralı'nın edebi Faaliyetleri

Bölüm IX. : Gaspıralı'nın dünya Müslümanları Kongresi Teşebbüsü

Bölüm X. : Gaspıralı ve İdil-Ural

Bölüm X1. : Gaspıralı ve Kırım

Bölüm XII. : Gaspıralı ve Azerbaycan

Bölüm XIII. : Gaspıralı ve Türkistan

Bölüm XIV. : Gaspıralı ve Nogaylar

Bölüm XV. : Gaspıralı ve Bulgaristan

İsmail Bey Gaspıralı Belgeseli

"Millete hizmet etmek istiyorsan, elinden gelen işle başla...."İsmail Bey Gaspıralı


Yönetmen : Zafer Karatay
Yapım : Neşe Sarısoy Karatay - Zafer Karatay
Kamera: Bekir Yıldızcı, Ahmet Akbal, Halil İbrahim Özcan
Genel Danışman : Doç.Dr.Hakan Kırımlı
Metin Yazarı : Doç.Dr.Hakan Kırımlı, Zafer Karatay

TRT İstanbul Televizyonu tarafından hazırlanan belgeselde, büyük Türk düşünürü, gazeteci, eğitimci, yayıncı, fikir ve mücadele adamı olan İsmail Bey Gaspıralı'nın hayatı ve faaliyetleri anlatılıyor.

Belgeselin ilk bölümünde 19. yy başlarında Rusya'daki siyasi duruma yer veriliyor ve Çarlık rejiminin Rusya Müslümanları üzerindeki baskısına değiniliyor.

Böyle bir siyasi  havada Kırım'da dünyaya gelen İsmail Bey Gaspıralı'nın yetiştiği şartlar, aldığı eğitim ve etkilendiği olaylar konu ediliyor.

2002 Mayıs ayında Kırım ve Kazan'da, Gaspıralı'nın evi, matbaası mücadelesinin yeşerdiği topraklarda çekimler yapıldı. Türkiye'de ise Gaspıralı'nın akrabaları, yakınları ve Kırım'dan göç eden kişilerle röportajlar yapılarak Gaspıralı'nın şahsiyeti, yaptığı faaliyetler ve o dönemle ilgili Kırım'a ait anıları kaydedildi. Arşiv görüntüleri ve dönem fotoğraflarıyla renklendirilen belgeselde canlandırma sahneleriyle görsel bir zenginlik kazandırıldı. Bu belgeselle 19.yy sonu Kırım'da yeşeren ve "Dilde Fikirde İşte Birlik" şiarı ile bütün Türk Dünyasını kaplayan bir fikir mücadelesine tanıklık ediliyor.Yeni Kitap : İsmail Gaspıralı'nın Fikrî Eserleri

Gaspıralı bu kitapta bir araya getirilen yazılarında, günümüzde de gündemde olan bir konuyu; Türk ve İslâm dünyasının “modernleşme” problemlerini ele almakta, bu dünyanın Avrupa ve Rusya ile nasıl ilişkiler kurması gerektiğini, Rusya Müslümanlarının sosyal, siyasî ve kültürel hakları uğrundaki mücadelelerini ve kendisinin düzenlemek istediği Dünya Müslümanları Kongresi hakkındaki teşebbüs ve düşüncelerini açıklamaktadır.

Derlenen bu eserleri, İsmail Bey’in Rusya Müslümanlarını tek başına değil Türk-İslâm âlemi içinde düşündüğünü ve onların çeşitli problemlerini bu bütünlük içinde çözmeye çalıştığını göstermektedir. Gaspıralı, temel görüşleri ve tavrı ile hem Türk dünyası hem de İslâm âlemi için mücadele eden bir fikir ve hareket adamı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gaspıralı’ya göre Rusya, yönetimindeki büyük Müslüman topluluklar sebebiyle artık dünyadaki İslâm devletlerinden biri olduğu gerçeğini kabul etmeli ve Türk-İslâm düşmanlığından, onlara yönelik asimile siyasetinden vazgeçmelidir. Çünkü hem Rusya hem de İslâm âlemi, doğuda “Sarı Irk” tehdidiyle, batıda Avrupa emperyalizmi saldırganlığıyla kuşatılmıştır. Rusya ve başta Türkiye olmak üzere İslâm âlemi, bu iki büyük tehlikeden korunabilmek için aralarında ittifak yapmalıdır. Okuyucular için çok şaşırtıcı olsa da İsmail Gaspıralı, bu görüşleriyle günümüzde yeniden tartışma konusu olan “Avrasya Birliği” teorisinin kurucuları arasında yer almaktadır.

Yayınevimiz, Türk ve İslâm âleminin büyük bir şahsiyeti olan İsmail Gaspıralı’yı, “Seçilmiş Eserleri” ile okuyucularımızın hizmetine sunmaktan mutluluk duymaktadır.

 

  

Ankara - Doç Dr. Hakan Kırımlı tarafından hazırlanan ve bir süredir Internet sitemizden de okuyabildiğiniz İsmail Bey Gaspıralı makalesi Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi tarafından bir kitapçık olarak yayınlandı. Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi katkılarıyla çıkarılan kitapçık aşağıdaki adresten istenebilir :

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi , 

Meşrutiyet Cad.  No: 20/14 06640 Kızılay - Ankara 

Tel:0312 419 47 49

  Siteye Son Eklenen Makaleler: 

 

 

Faaliyetler

 
 

Türkiye

Kırım

Kazan

 

 


 İnternette İsmail Bey Gaspıralı Projesi

 

Site İçinde Arama

 
 


 

 


İsmail Bey Gaspıralı'nın Hayatı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Yayını


Sitedeki Tüm Makaleler


İsmail Bey Gaspıralı 

 

Konuk Defteri


İnternetteki İngilizce Kaynaklar

 
 

Celebrating The Life Of 

Ismail Bey Gaspirali

 

 


Yeni Yayınlar

 
   

 

 

İsmail Gaspıralı'nın Fikrî Eserleri

Gaspıralı hakkındaki yayınlar


İSMAİL BEY GASPIRALI HAKKINDA TÜRKÇE VE DİĞER DİLLERDEKİ ESERLER VE MAKALELERLE İLGİLİ BİBLİYOGRAFYA HAZIRLANMASI İÇİN KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ.

05.08.2005  

 

 

Sayfanın Başına Dön

Ana Sayfa - Hayatı - Eserleri - Fikirleri - Tüm MakalelerFaaliyetler  - Fotoğraflar - Bağlantılar - Arama

tercumanemelvakfi.org